Laptop mu masaüstü mü; fiyat ve performans karşılaştırması

Alacağı bilgisayar konusunda (laptop veya masaüstü) kararsız kalanlar için öneri niteliğinde bir blog yazısı

Laptop mu masaüstü mü; fiyat ve performans karşılaştırması
Masaüstü ve Laptop: fiyat ve performans

Her iki bilgisayarı da tecrübe etmiş birisi olarak size önerim masaüstü bilgisayar olur. Eğer işiniz gereği laptop kullanmanız gerekmiyorsa yani illa ki taşınabilir bilgisayar zorunluluğunuz bulunmuyorsa fiyat olarak da performans olarak da masaüstü bilgisayar tercihiniz olmalı.

Eğer üniversite öğrencisi iseniz veya yazılım sektöründe çalışıyor ve işinizi yanınızda taşıyorsanız bu durumda dizüstü bilgisayarlar tercihiniz olabilir.

Ben açıkçası taşınabilirlik açısından son aldığım bilgisayarı da laptop aldım. Fakat bu bir pişmanlığı beraberinde getirdi. Çünkü kardeşim Unreal Engine ile oyun denemeleri yapmak isteyince bilgisayarın ekran kartının limiti zorlandı çünkü laptop 32 GB ram olmasına rağmen ekran kartı hafızası sadece 4 GB'tı. Bu karşımıza bir sorun olarak çıktı. Aldığımız laptobun bir üst versiyonuna bütçemiz elvermiyordu. Şöyle bir durum söz konusu ki aldığım laptop fiyatına, alamadığımız laptop'tan daha iyi bir masaüstü bilgisayar alabilirdik. Üstelik masaüstü bilgisayarların bir parçası arızalansa değiştirmesi daha kolay oluyor. Ya da donanım yükseltmesi yapmak istediniz o zaman yine masaüstü bilgisayar daha cazip.

Sonuç olarak; performans ve fiyat olarak karşılaştırılınca masaüstü bilgisayarlar dizüstüne göre bir adım önde. Masaüstü bilgisayarlar daha ucuzlar. Üstelik biraz gelenekselci iseniz yani "daha fazla dayanıklılık, daha fazla depolama alanı ve aksesuvarlara daha kolay erişim" istiyorsanız o zaman da yine masaüstü bilgisayar hala iyi bir seçenek.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay