Mark Zuckerberg sözleri

Mark Zuckerberg sözleri

Mark Elliot Zuckerberg (d. 14 Mayıs 1984 ), Amerikalı bilgisayar programcısı, girişimci ve önceki adı Facebook olan Meta’nın kurucu ortağıdır.

Sizler için Mark Zuckerberg sözlerini derledim. Böylece girişimcinin düşünce yapısı konusunda biraz fikir edinebilirsiniz.

Mark Zuckerberg sözleri

 • Bizi tehdit olarak algıladılar ve taklit ettiler. Bu şekilde kazanmak imkansız. Artık şirketler de başkalarının yaptıklarını taklit ederek başarılı olamayacaklarını anlamaya başladılar.
 • Önemli bir şey yapın. Bir çok şirket ufak sorunlarla uğraşıyor. Eğer girişimci olmak istiyorsanız, en ilgi çekici şeylerin birinci seviyede gerçekleştiğini unutmayın. Pazarınıza parlak fikirlerle yeni bir oyuncu katılırsa, sakın onu takip etmek için yolunuzu değiştirmeyin.
Bir fikriniz olduğunu düşünüyorsanız, büyük bir etki yaratacağından emin olun.
 • Başarılması gerekenleri tam olarak anlamadan yeni bir işe başlama isteğini hiç anlayamıyorum. Kendinizi adamadan önce ne yapmak istediğinizi araştırın ve esnekliğinizi kaybetmeyin. Bunu bir şirket bünyesinde de yapabilirsiniz fakat bir süre sonra kapana kısıldığınızı hissedebilirsiniz.
 • Kullanıcılarımızın fotoğraf paylaşmak istediğini tahmin etmedik. Onları dinledik ve davranışlarını inceledik. Her gün yeni profil fotoğrafı yüklediklerini fark ettik. Biz de fotoğraf paylaşma özelliğini yarattık. Elinizdeki verileri doğru analiz edebilirseniz, kullanıcıların istedikleri fakat istediklerinin farkında bile olmadıkları şeyleri görebilirsiniz.
 • İlerleyen zaman içerisinde her yıl, kendime dünyaya yönelik ilgilerimi genişletecek ve kendime daha büyük bir disiplin öğretecek bir hedef koymaktayım.
 • Bu sene sadece kendi öldürdüğüm hayvanların etini yediğim için bir çeşit  vejetaryen  oldum. Benim görüşümce bir sürü insan sizin et yiyebilmeniz için bir canlının hayatını verdiğini unutuyorlar, yani benim hedefim bunu unutmamamı sağlamak ve sahip olduğuma şükretmek.
 • Yeni teknoloji şirketleri Silikon Vadisi’nde olmalıymış gibi bir hava yaratılıyor. Şu anda sıfırdan başlıyor olsam, Boston’da kalırdım. Silikon Vadisi kısa vadeye odaklanıyor. Bu da beni rahatsız ediyor.
 • Şu anda bahçende ölen bir sincap seni, Afrika’da ölen bir insandan daha çok ilgilendiriyor olabilir.
 • İnsanlar bir filmde hakkınızda söylenenlere bakmaz. Hatta sizin ne söylediğinize bile bakmaz. İnsanlar ne inşa ettiğinize bakarlar.
Doğru soru “İnsanlar hakkında ne bilmek istiyoruz” değil. Doğru soru “İnsanlar kendileri hakkında ne anlatmak istiyor.”
 • Herkesin bizi (facebook’u) küçümsediği bir ortamda olmayı tercih ederim. Bu bize herkesi hayretler içerisinde bırakma özgürlüğünü verir.
 • Facebook’u yatakhanede yazdım ve yayına aldım. Aylık 85 dolara bir sunucu kiraladım ve parasını siteye reklam koyarak karşıladım. O günden beri gerekli finansmanı hep reklamdan karşıladık.
 • Hızlı hareket edin ve bir şeyleri kırın. Bir şeyleri kırmıyorsanız yeterince hızlı hareket etmiyorsunuz demektir.
 • Kendime hergün ‘yapabileceğim en iyi şeyi mi yapıyorum’ diye soruyorum. Eğer yardım edebileceğim en önemli sorunla uğraşmıyorsam, zamanımı nasıl harcadığım konusunda kendimi kötü hissediyorum.
 • İnsanlar gerçekten akıllı veya yetenekli olabilir. Ancak öyle olduklarına inanmazlarsa çok çalışmazlar.
Hızlı bir şekilde değişen dünyada başarısız olması kesin tek strateji risk almamaktır.Mark Elliot Zuckerberg
 • Amacım hiçbir zaman bir şirket kurmaktan ibaret olmadı. Birçok insan sadece kârı ve geliri önemsiyormuşum gibi yanlış bir düşünceye sahip. ‘Sadece bir şirket olmamak’ bana göre dünyayı değiştirecek kadar büyük bir şey yapmak demek.
 • Facebook’un bir Amerikan şirketi olmasını, Amerikan değerlerini tüm dünyaya yaymasını istemiyorum. Bu konudaki görüşüm kültürel konularda çok dikkatli olmak ve insanların ne düşündüğünü anlayabilmektir.
 • ‘Hacker’ın tarzı’ sürekli iyileştirme ve geliştirmeyi kapsar. Hackerlar bir şeyin hiçbir zaman tam olarak bitmediğine ve her zaman daha iyisi olabileceğine inanırlar.
 • Bir amaç belirleme ve iş kurma birlikte olmalıdır. Beni heyecanlandıran şeyin sadece amaç olduğu doğru ama en başından beri ikisini birlikte yürütmemiz gerektiğini biliyorduk.
Hatırlıyorum da, Facebook’un ilk versiyonunu yayına aldıktan sonra arkadaşlarımın evinde Pizza yerken ‘‘Birileri gerçekten böyle bir hizmet sunmalı’’ diye düşünmüştük. Ama o ‘birileri’nin biz olabileceğimizi aklımıza getirmemiştik. Düşünüyorum da bizim başarılı olmamızın sebebi bu işe en çok önem veren grup olmamızdı.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay