Ömer Moğultay (Biyografi)

Bilgisayar
Photo by Mailchimp / Unsplash

Ömer Moğultay ya da daha çok bilinen adıyla “3. Ömer” hakkında olan bu VsBack-i maddesi bir biyografidir.

Ömer Moğultay, Müslüman, Türk, Nakşibendi, liberal, azda olsa iyimser.

Aslında bizler, hepimiz birer sanatçıyız. Bizim eserlerimiz hayatlarımız.

VsBack-i blog yazarı. Ömrünün bir kısmını Adana’da geçirdi. Ben beş kardeşin üçüncüsü olarak dünyaya geldim fakat Ömer’lerin üçüncüsü olarak anılmayı tercih ederim.

– Bu delilik halini nasıl tedavi ettirebilirsin?

– Ettiremezsin, belli bir noktadan sonra dönüşü yoktur.Ömer Moğultay
Ömer Moğultay, Müslüman, Türk, Nakşibendi, liberal, azda olsa iyimser.
Ömer Moğultay

İlk yıllar

Mersin’in Tarsus ilçesinde Dolaşa denilen bir yerde (burası Kurtçukuru’nın hemen karşısındadır), bir kır evinde dünyaya gelmiştir. Annemin söylediğine göre elmalar çiçek açarken doğmuşum. Hayatımın büyük bir bölümü Adana’da geçti. İlkokul ve lise 1’i burada okudum. Baba işçi, anne ise ev hanımı.

Özel yaşamı

Biyografiyi güncellediğim tarihte yani 33 yaşına bastıktan 2 gün sonra bile bekardır. Sanırım, bu ömür böyle tamam olacak. 33 yıllık yalnızlık, ne karamsar bir tablo.

Ölümsüzlük

Ölüm beni korkutmuyor. Çünkü sonrasında adaletle yargılanacağımı biliyorum. Beni yaşamak korkutuyor. Adaletsizlik korkutuyor.

Kıyamet ölümsüz insanlar üzerine kopabilir. Daha doğrusu uzun yaşayan insanlar üzerine. Çünkü pek çoklarının aksine ölümsüz tabirinin sadece uzun yaşamı ifade etmediğine inanıyorum. Ölümsüzlük hiçbir şekilde varlığının son bulmamasıdır.

Chappie filmi


Bu filmi yapay zekaya sahip bir robotun deyim yerindeyse yaşamı anlatılıyor. Ve benim dikkatimi çeken robotun ölümsüzlüğü bulma konusunda yaratıcısı olan insana yardımı oldu. Gerçektende böyle bir durum söz konusu olabilir mi? Daha kompleks bir zekâ yapay bile olsa insana ölümsüzlüğün kapılarını açabilir mi? Evet.

Bir komplo teorisi: Peygamber klonlanacak mı?


Bazı insanların bir takım şeyleri daha kolay yaptıkları dikkatinizi çekmiştir. Her şeyin bir kabı vardır. Ruhun da kabı bedendir. İyi beslenmenin zeka üzerindeki etkisi de tartışılmaz. Peki ya peygamber dediğimiz bu kişilerin hep aynı soydan gelmesi ve büyük kitleleri etkileyecek kadar politik, dini güç elde etmeleri nasıl açıklanabilir.

Muhammed aleyhisselam’ın bir sözü var. Mehdi hakkında bir söz. Babasının adı babamın adı gibi, annesinin adı annemin adı gibi olacak diyor. Burada benim aklıma klonlama düşüncesi geldi.


İyi ile kötünün ölçütü nedir?”, “İnsan ahlaki eylemde bulunurken gerçekten özgür müdür?”, “İnsan ahlaki eyleminin bir amacı var mıdır?”, “kişi vicdanı karşısında evrensel ahlak yasası var mıdır?

Evsizlik

Gidecek yerin yoksa attığın her adımda yükün ağırlaşır.

Subscribe to VsBack-i

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe