Kategoriler
Kimdir

Ömer Moğultay (biyografi)

Ömer Moğultay, Müslüman, Türk, Nakşibendi, liberal, azda olsa iyimser.

VsBack-i blog yazarı. Ömrünün bir kısmını Adana’da geçirdi.

– Bu delilik halini nasıl tedavi ettirebilirsin?

– Ettiremezsin, belli bir noktadan sonra dönüşü yoktur.

Ömer Moğultay
Ömer Moğultay
Ömer Moğultay

Ölümsüzlük


Kıyamet ölümsüz insanlar üzerine kopabilir. Daha doğrusu uzun yaşayan insanlar üzerine. Çünkü pek çoklarının aksine ölümsüz tabirinin sadece uzun yaşamı ifade etmediğine inanıyorum. Ölümsüzlük hiçbir şekilde varlığının son bulmamasıdır.

Chappie filmi


Bu filmi yapay zekaya sahip bir robotun deyim yerindeyse yaşamı anlatılıyor. Ve benim dikkatimi çeken robotun ölümsüzlüğü bulma konusunda yaratıcısı olan insana yardımı oldu. Gerçektende böyle bir durum söz konusu olabilir mi? Daha kompleks bir zekâ yapay bile olsa insana ölümsüzlüğün kapılarını açabilir mi? Evet.

Bir komplo teorisi: Peygamber klonlanacak mı?


Bazı insanların bir takım şeyleri daha kolay yaptıkları dikkatinizi çekmiştir. Her şeyin bir kabı vardır. Ruhun da kabı bedendir. İyi beslenmenin zeka üzerindeki etkisi de tartışılmaz. Peki ya peygamber dediğimiz bu kişilerin hep aynı soydan gelmesi ve büyük kitleleri etkileyecek kadar politik, dini güç elde etmeleri nasıl açıklanabilir.

Muhammed aleyhisselam’ın bir sözü var. Mehdi hakkında bir söz. Babasının adı babamın adı gibi, annesinin adı annemin adı gibi olacak diyor. Burada benim aklıma klonlama düşüncesi geldi.


İyi ile kötünün ölçütü nedir?”, “İnsan ahlaki eylemde bulunurken gerçekten özgür müdür?”, “İnsan ahlaki eyleminin bir amacı var mıdır?”, “kişi vicdanı karşısında evrensel ahlak yasası var mıdır?


Yazar Ömer Moğultay

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

“Ömer Moğultay (biyografi)” için 53 yanıt

Allah, bir erkeğe lütufta bulunmuşsa ona sadık ve vefakâr bir eş vermiştir. Bu açıdan bakıldığında, Muhammed Hatice’si bakımından, Cengiz Han Börte’si bakımından ve Eyüp aleyhisselam da hanımı (ismini bilmiyorum ama en zor zamanlarında yanında olduğunu, herkes onu bıraktığı zaman onun bırakmadığını biliyorum) bakımından bence imrenilecek insanlardandır.

Erkeklerin yabancı kadınlarla içli dışlı olması da benlik üzerinde tahribata neden oluyor. Karakter bozukluğu bir sonuç olarak karşımıza çıkabilir.

Asitin madde üzerindeki tesiri gibi. Asit madde ile etkileşime girdiğinde artık ne asitten nede maddeden söz edilebilir. Tek taraflı bir durum değildir yani kayıp. Fakat toplumun nazarında erkekler genelde yönlendirici rol oynadıklarından onların üzerinde meydana gelen psikolojik ve sosyal bir bozulma tüm toplumu daha derinden etkileyecektir. Bu yüzden özellikle erkek birey ele alındı.

Tanrı’nın gazabına uğramış olan eski Kudüs’ün ölüme terk edilmiş enkazında, açlığın kuşatması altındaki şehirlerde, acınacak haldeki kadınların kendi elleriyle çocuklarını kaynatacakları kehanetinde bulunulmuştu. Katı İbrani hayal gücü, bundan daha karanlık bir sefalet resmi çizemezdi; bu, Tanrı’nın insanoğlunu aşağılamak üzere verdiği bir ültimatomdu sanki.

yorduk! Bu genç adamların gözlerinde kızgınlığın değil, ıstırap, utanç ve dile getirilmemiş çok yönlü sıkıntının ve bitkinliğin en kasvetli ifadesi vardı; bakışıma, “Bize bakma,” der gibi bir bakışla karşılık verdiler. “Burada büyülenmiş oturuyoruz, ama neden? Bilmiyoruz… Güneş parlıyor, yeryüzü bizi çağırıyor, ama

http://www.dusuncetarihi.com/makale/ingiltere-nin-zenginlesmesi-halka-nasil-hizmet-etmistir

Bir cevap yazın