Psikoz hastaları engelli raporu alabilirler mi?

Psikoz hastaları engelli raporu alabilirler mi?
Photo by Georg Arthur Pflueger / Unsplash
Psikoz tedavisi gören psikiyatri hastaları hastalığın seyrine bağlı olarak %40, %45 oranında engelli raporu alabilirler bildiğim kadarıyla.

Ben 2016 yılından beri psikoz tedavisi görüyorum. Düzenli olarak doktora gidiyor ve ilaçlarımı kullanıyorum. 5 seneyi geçen şu süre zarfında ilaç kullanımıyla hastalıkta kısmen bir düzelme mevcut. Bundan iki yıl önce engelli raporu için başvuru yaptım heyete, bana bir yıl süreli %40 engelli raporu verdiler. Pandemi süresince engelli raporları sürekli uzatıldığı için benim raporun süresi iki yıla kadar uzamış oldu.

Şöyle bir durum da var. Ben bu iki yıllık süre boyunca bir kaç kez engelli iş başvurusu da yaptım. Fakat geri dönüşler düşündüğüm gibi olmadı. İşverenler genelde psikolojik rahatsızlığı olanlara önyargı ile yaklaşıyor veya biz süresiz raporu olan çalışan arıyoruz diyebiliyorlar.

Herkese bol sağlıklı günler dilerim. Gerçekten insan kaybetmediği şeyin değerini bilemiyormuş.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay