Sayfren ve muadili Aripa ne için yazılır? Kullananların yorumları...

Sayfren ve muadili Aripa ne için yazılır? Kullananların yorumları...
Doktor

2016 yılından beri benzer ilaçlar kullanıyorum. Yakında yedinci seneye gireceğiz. Doktorum bana bu ilaçları Psikoz rahatsızlığım için yazıyor.

Benim, olmayan şeyler görme, duyma gibi sorunlarım var. İlaçları kullandığımdan beri kısmi bir düzelme oldu. Psikiyatrinin yazdığı her ilacı kullanmamaya özen gösteriyorum. Doktorun bana en son yazdığı ilaç yan etki olarak kısmi felç yapıyormuş. Kısmi felç vakalarının birazı da ölümle sonuçlanmış. Bu yüzden tavsiyem; size yazılan ilaçların propektüslerini dikkatlice okumanız yönünde.

Psikiyatri bana önceleri Sayfren yazardı. Anladığım kadarıyla Sayfren genelde eczanelerde bulunan bir ilaç değil. Eczane Sayfren'in muadili olan Aripa'yı verir. Ben her iki ilacı da 10mg olarak kullandım. Doktorunuz ilk başlarda daha düşük dozda kullanmanızı isteyebilir.

Bu ilaçların hastalıkları tam olarak geçirdiğine inanmıyorum. Uzun yıllar kullanmış biri olarak ben, ilaçların hastalığın belirtilerini ortadan kaldırdığını düşünüyorum. Belki ilerlemesini de önlüyordur. Fakat hastalanmadan önceki yaşam standartlarını yakalamanız çok zor. En azından benim için öyle oldu.

Saçlarım dökülüyor, ciddi şekilde. Bunun ilacın etkisinden mi yoksa benim genlerimden mi kaynaklanan bir durum olduğunu bilmiyorum. Fakat okuduğumu hatırlıyorum. Bir ilaç yan etki olarak saç dökülmesine sebep oluyordu.

Yaşadığımı hatırlıyorum, bu şimdi ölü olduğum anlamına mı geliyor?

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay