Geçen gün yine bir forumda dolaşıyorum ilginç bir ilan ile karşılaştım. İlanı yayınlayan kişi bir uygulamasının olduğunu, uygulamasının ayda 50 bin TL kazandırdığını söylüyordu.

İlan içeriğinde bu gelir getiren uygulamayı uygun teklif veren birine satmak istediğinden bahsediyordu. Uygulamadan biraz bahsetmekte fayda var. Bir çeşit yapay zeka ile yüklediğiniz resimleri dönüştürüyor. Tiktok kullanıyorsanız çokça görmüşsünüzdür. İnsanlar kendi resimlerini yükleyip daha sonra anime karakteri haline dönüştürüyorlar. Satılan uygulamanın işlevi tam olarak bu. İlanı yayınlayan kişi telefon uygulamasını kendisinin geliştirdiğini herhangi bir platformdan satın almadığını özellikle belirtmiş.

Günümüz Türkiye'si için konuşacak olursak ayda 50 bin TL güzel para ama eğer geçmişe dönüp bakacak olursak, hatırladığım kadarıyla 2013 senesi Flappy Bird adındaki bir oyun aniden trend olmuş ve geliştiricisine günde 50 bin dolar kazandırır duruma gelmişti. Bu, o zamanlar olduğu gibi bugün bile müthiş bir para.

Görüldüğü üzere tahminler yanıltmadı. Akıllı telefonların kullanımı yaygınlaştıkça uygulama geliştiriciler güzel miktarlarda para kazandılar ve kazanmaya da devam ediyorlar.