Trendyol gibi e-ticaret sitesi (pazaryeri) nasıl yapılır?

Trendyol gibi e-ticaret sitesi (pazaryeri) nasıl yapılır?
Photo by Andy Hermawan / Unsplash

E-ticaret sitelerinin günümüzde üç çeşidi var. Bunlar; B2B, B2C ve C2C'dir. Türkiye'de kurulmuş ve günümüzde yurtdışında da faaliyet gösteren Trendyol bu gruplardan B2C seçeneğine dahildir. Yani, işletmeden müşterilere satış yapılan pazaryeri modelini baz alır.

Eğer sizde basit bir e-ticaret sitesinin yerine bir pazaryeri açmak istiyorsanız aslında bunu en çok bilinen sistemler ile de gerçekleştirebilirsiniz. Yani özel bir yazılım için tonlarca para harcamanıza gerek yok. İleride işleriniz daha da büyüdüğü zaman kullandığınız sistemde özelleştirmeler yapabilirsiniz. Peki günümüzde yaygın olarak kullanılan e-ticaret yazılımları nelerdir?

Bunlar: WooCommerce, Opencart ve Magento'dur. Hepsi de eklenti kullanılarak birer pazaryerine dönüştürülebilirler.

Ben içlerinden sadece WooCommerce'yi pazaryeri olarak denedim. Bunun için Dokan gibi bir eklentiyi WordPress sitenize yükleyerek gerekli ayarlamaları yapmanız yeterli. Dokan gördüğüm kadarıyla WooCommerce için geliştirilen en donanımlı pazaryeri eklentisi ve sürekli güncelleniyor.

Fakat bu tür işlerin çok zaman ve büyük miktarda sermaye isteyen işler olduğu unutulmamalıdır. Atacağınız adımları önceden düşünerek ve bir iş planı çerçevesinde atmanız sizin yararınıza olacaktır.

Dokan – Best WooCommerce Multivendor Marketplace Solution – Build Your Own Amazon, eBay, Etsy
WordPress için öncü çoklu satıcı eklentisi. Dakikalar içinde kendi pazar yerinizi başlatın!

Elbette, pazaryerinizi açtınız diyelim bir de telefon uygulamasına ihtiyacınız olacak, bu da kolay. Cüzi bir ücret ödeyerek WooCommerce için geliştirilen ve Dokan ile uyumlu bir uygulama mevcut işte burada.

Fluxstore Multi Vendor - Flutter E-commerce Full App
FluxStore Multi-Vendor is the Full Flutter Application to connect to your existing Multi-Vendor WooCommerce website with WCFM (WC Lovers) or Dokan plugin. – Version: 3.10.0 – Wholesale Pri…

Unutulmamalıdır ki yukarıda bahsettiğim iş kendi şahsım tarafından denenmiş ve sermaye yetersizliği sebebiyle yarıda kalmıştır.

Hosting için WordPress.com paketlerinden e-ticaret paketini tercih ettim ve WooCommerce ayarlarını yapıp sonrasında Dokan kurarak işe başladım. Android uygulamasını satın alarak gerekli ayarlamaları yaptıktan Google Playstore üzerinde yayınladım. WooCommerce için güzel bir tema aldım ve siteye yükledim. Tüm bunları yapmak günlerimi aldı ve neredeyse sermayemi tüketti. O sebeple büyük bir heves ile başlamış olduğum işten vazgeçmek zorunda kaldım. Umarın siz başarırsınız.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay