Unreal Engine ile oyun yapmaya giriş...

Unreal Engine ile oyun yapmaya giriş...
Photo by Mark Cruz / Unsplash

Daha önceki yazımda kardeşimin oyun yapma merakından bahsetmiştim. Şu kadarını söyleyeyim ki izlenimlerimden edindiğim bilgiye göre; eğer gerçekten bu işi yapacaksanız iyi bir bilgisayara ihtiyacınız olacak.

Yukarıda bahsettiğim durum sadece bir başlangıç aynı zamanda hızlı bir internet bağlantısı da gerekiyor. Elbette bunların yanında bolca zaman.

Bizim zamanımızda imkanlar kısıtlıydı. Gerçi şimdi de kısıtlı, iyi bir bilgisayarın fiyatı 100k TL'ye dayanmışken ülkemizde bir şeyler yapmak gittikçe zorlaşıyor. Bir girişimci olarak başlangıç sermayesi oluşturmak için çalışmanız gerekiyor. Eğer arkanızda duran birileri varsa bu sizi şanslı biri yapıyor. Fakat çoğunlukla insanlarımızın kendilerine inançları yok ki çevrelerindeki insanlara, çocuklarına inançları olsun. Bu yüzden size arka çıkacak birilerini bulmak çok zor. Herkesin önerisi bir iş bulunup çalışılması üzerine.

Unreal Engine gerçekten gelişmiş bir program. Bir şeyler başarmak istiyorsanız sıkı bir çalışma ile olumlu sonuç alabilirsiniz. Duyduğuma göre bir kişi bu programı öğrenmiş ve iki yıl içerisinde yurtdışında kendisine iş bulmuş. Elbette gönül isterdi ki ülkemizde bir şeyler yapılabilsin. Ülkemize, açıkça olmasa bile uygulanan bir ambargo var ve bu her alanda varlığını hissettiriyor. Kendimiz ve kendi insanlarımız için bir şeyler yapacaksak daha atik davranmalı ve özellikle Vietnam örneğinde olduğu gibi yazılım alanına çok önem vermeliyiz.

Gelelim asıl konuya... Unreal Engine ile oyun tasarlamak gerçekten harika ama Türkçe kaynak sıkıntısı hat safhada. Bu yüzden bu işle uğraşacaksanız ve sektörde kendinize yer edinmek istiyorsanız İngilizcenizi geliştirmeniz gerekir.

Başka bir mevzuda diğer geliştiriciler ile iletişimde olmak adına Facebook veya Telegram gruplarına katılmak önem arz ediyor. Bu hem gelişmeleri takip etmenizi sağlayacak, hem ileri ki zamanlarda takım arkadaşına ihtiyacınız olursa kolaylıkla bulmanızı sağlayacaktır. YouTube videoları da elbette önemli fakat dediğim gibi az sayıda şuan için çoğu yabancı dilde. Halbuki bu işe zaman ayıracaksanız doğal olarak genç yaşta işe başlamanız gerekir. O yaşlarda da İngilizce bilginiz yeterli gelmeyebilir.

Unreal Engine olsun ya da Android Studio olsun yada başka bir uygulama geliştirme programı mutlaka başlangıç aşamasında büyük sıkıntılar çekiyorsunuz. Çünkü programlar kur, çalıştır şeklinde işlemiyor ve çok fazla ayar gerektiriyorlar. Dosya yolları ayarlamak için bile detaylı bilgilere hakim olan bir bilgisayar kullanıcısı olmanız gerekiyor.

Eğitim videolarını izlerken eğer Blueprint ile çalışıyorsanız ekran görüntüsü almanızı tavsiye ederim.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay