WordPress sürekli kendini geliştiriyor. Gelişen teknolojiye ayak uyduruyor. Tamam güzelde, widgetlerde son yapılan değişiklikte neyin nesiydi öyle.

Blokları widget olarak kullanmamıza izin veren son geliştirme ile işler biraz karıştı. İçinden çıkılmaz bir hal aldı. Bugün eklediğim bütün özel html kodları işe yaramaz hale geldi. Sadece bu da değil diğer widgetlerde sürekli hata veriyordu. Ben de eski widgetlere dönüş yapmanın bir yolunu aramaya başladım. İyi haber şu ki; WordPress’in blok widgetlerinden memnun olmayan sadece ben değilmişim. 400.000’den fazla kişi varmış. Onun içinde aşağıdaki “Classic Widgets” eklentisini geliştirmişler.

Klasik bileşenlere dönüş

Classic Widgets eklentisini yükleyince herhangi bir ayar yapmanıza gerek yok. Onu yükleyip bileşenler kısmına gidiyor ve o güzel manzara ile karşılaşıyorsunuz. Eklentinin açıklamasında gerekli olduğu süre boyunca güncel tutulacağı yazıyor. Bir başka iyi haber!

Blok widgetler henüz son kullanıcı için hazır değil. Umarım kısa zamanda hazır olur.

WordPress 5.9 için verilen tarih 14 Aralık 2021. WordPress 5.9 ile birlikte yeni yılın varsayılan teması da gelecek Twenty Twenty-Two. Merak edenler gelişmeleri şuradan takip edebilirler. WordPress default theme demo Twenty Twenty-Two.