Aksa Tufanı Operasyonu

Aksa Tufanı Operasyonu
Photo by Sander Crombach / Unsplash

7 Ekim 2023 tarihinde, Orta Doğu'da tansiyonu artıran bir gelişme yaşandı. Paramiliter bir örgüt olan Hamas, İsrail genelinde geniş kapsamlı bir operasyona başladı. Hamas'ın Gazze Şeridi'nden İsrail'in yerleşim bölgelerine sızan güçleri, şehirlere roketli saldırılar gerçekleştirdi. Bu saldırılar, Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından icra edildi.

Saldırılar sırasında İsrail sokakları, askeri birliklerin yanı sıra maalesef çoğunlukla sivil halkı da hedef aldı. Bu trajik olaylar sonucunda şu ana kadar en az 800 İsrailli hayatını kaybederken, 6000'den fazla kişi de yaralandı. Hamas, bu saldırılara "Aksa Tufanı Operasyonu" (Arapça: عملية طوفان الاقصى) adını verirken, İsrail ise saldırılara karşılık olarak "Demir Kılıç Operasyonu" (İbranice: מבצע חרבות ברזל) adını verdiği bir harekâtı başlatma kararı aldı.

8 Ekim 2023 tarihi itibariyle yaşanan çatışmalar, İsrail'in Filistin için almış olduğu savaş ilanı kararından sonra savaş halini almıştır.

Bu gelişmeler, Orta Doğu'daki hassas dengeleri daha da zorlaştırdı ve uluslararası toplumu endişelendirdi. Her iki taraf arasındaki bu şiddet dalgası, bölgeye barış ve istikrar getirmek için uluslararası çözümlerin aciliyetini vurguluyor. Umarız bu çatışma sona erer ve bölge barışa doğru bir adım atabilir.

Read more

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Geçen gün üzerinde uzun süre düşündüğüm hatta hayata geçirmek için kendi çapımda epey masraf yaptığım ama ekonomik sebeplerden dolayı yarıda bırakmak zorunda kaldığım iş fikrimi danışmak amacı ile Startup Burada'nın e-posta adresine (info@startupburada.com) gönderdim. Henüz dönüş yapmadılar. Yapacaklarını da düşünmüyorum açıkçası. Üzerinde uzunca düşündüğüm şey aslında basit mantık

By Ömer Moğultay