Cengiz Han'ın zekâsının, dolasıyla başarısının sırrı nedir?

Cengiz Han'ın zekâsının, dolasıyla başarısının sırrı nedir?
Photo by Altai Baatarkhuu / Unsplash

Cengiz Han tarihin kaydetmiş olduğu en ünlü komutanlardan birisi. Aynı zamanda bir imparatorluğun kurucusu.

Timuçin adıyla dünyaya gelen ve sonunda onu Cengiz Han yapan şey hiç şüphesiz düşmanlarına olan acımasızlığı kadar onları yenilgiye uğratacak kadar zeki olmasıydı. Cengiz Han insan seçme konusunda da çok iyiydi. Seçtiği komutanlar neredeyse onun kadar büyük başarılar kazanmış olmalarına rağmen kendisine hiç ihanet etmemişlerdir. Onun hayatını araştırırken bir ayrıntı gözümden kaçmadı. İşte bu ayrıntı zekasının kaynağı ve onu diğer moğollardan ayıran şeydir. Cengiz Han'ın ailesi onun çocukluğunda babasının ölümü üzerine kabilesi tarafından terk ediliyor ve bozkırda tek başlarına bir yaşam sürüyorlar. İşte bu sırada beslenmelerinde bir farklılık oluyor. Okuduğuma göre o sıralarda moğollar arasında balık yeme adeti pek yaygın değilmiş fakat küçük Timuçin ve ailesi yerleştikleri nehir kıyısında hayatta kalabilmek için balık avlıyor ve tüketiyorlar. Bana soracak olursanız Cengiz Han'ın zekasının kaynağı onu diğer moğollardan ayıran şey başından geçen bu farklı beslenme şekliydi.

Orta Asya bozkırlarında yaşam zaten zordur. Birde kabilesi tarafından terk edilen Timuçin'in ailesi başkalarına oranla daha fazla zorluk çekmişlerdir. Beslenme konusunda yaşadıkları değişim ve gücün önemini anlamaları Moğol İmparatorluğu'nun başlangıcı sayılabilir.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay