Cengiz Han'ın zekâsının, dolasıyla başarısının sırrı nedir?

Cengiz Han'ın zekâsının, dolasıyla başarısının sırrı nedir?
Photo by Altai Baatarkhuu / Unsplash

Cengiz Han tarihin kaydetmiş olduğu en ünlü komutanlardan birisi. Aynı zamanda bir imparatorluğun kurucusu.

Timuçin adıyla dünyaya gelen ve sonunda onu Cengiz Han yapan şey hiç şüphesiz düşmanlarına olan acımasızlığı kadar onları yenilgiye uğratacak kadar zeki olmasıydı. Cengiz Han insan seçme konusunda da çok iyiydi. Seçtiği komutanlar neredeyse onun kadar büyük başarılar kazanmış olmalarına rağmen kendisine hiç ihanet etmemişlerdir. Onun hayatını araştırırken bir ayrıntı gözümden kaçmadı. İşte bu ayrıntı zekasının kaynağı ve onu diğer moğollardan ayıran şeydir. Cengiz Han'ın ailesi onun çocukluğunda babasının ölümü üzerine kabilesi tarafından terk ediliyor ve bozkırda tek başlarına bir yaşam sürüyorlar. İşte bu sırada beslenmelerinde bir farklılık oluyor. Okuduğuma göre o sıralarda moğollar arasında balık yeme adeti pek yaygın değilmiş fakat küçük Timuçin ve ailesi yerleştikleri nehir kıyısında hayatta kalabilmek için balık avlıyor ve tüketiyorlar. Bana soracak olursanız Cengiz Han'ın zekasının kaynağı onu diğer moğollardan ayıran şey başından geçen bu farklı beslenme şekliydi.

Orta Asya bozkırlarında yaşam zaten zordur. Birde kabilesi tarafından terk edilen Timuçin'in ailesi başkalarına oranla daha fazla zorluk çekmişlerdir. Beslenme konusunda yaşadıkları değişim ve gücün önemini anlamaları Moğol İmparatorluğu'nun başlangıcı sayılabilir.

Read more

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Startup Burada'ya gönderdiğim iş fikrim

Geçen gün üzerinde uzun süre düşündüğüm hatta hayata geçirmek için kendi çapımda epey masraf yaptığım ama ekonomik sebeplerden dolayı yarıda bırakmak zorunda kaldığım iş fikrimi danışmak amacı ile Startup Burada'nın e-posta adresine (info@startupburada.com) gönderdim. Henüz dönüş yapmadılar. Yapacaklarını da düşünmüyorum açıkçası. Üzerinde uzunca düşündüğüm şey aslında basit mantık

By Ömer Moğultay