Uzun yıllardır süren blog maceram e-ticaret’e dönüşmek üzere çünkü artık reklam gelirleri Türkiye pazarında yeterli getiriyi sağlamıyor. En azından bir sitenin ayakta durması için.

Pandemi döneminde e-ticaretin katlanarak büyümesi ve sadece e-ticaret üzerine iş yapan şirketlerin bile aldıkları yatırımlar ve büyüme verileri bizim de artık bu pastadan pay alma zamanımızın geldiğini gösteriyor. Artık tüketiciler internet üzerinden alışverişe iyice alışmış durumdalar ve ardımızdan gelen genç nesilde bu oran artacak gibi görünüyor. Daha doğrusu artacak.

Peki daha önce değil de neden şimdi doğru zaman?

Doğru zaman aslında çoktan geçti, elbette bu işe yatırım yapabilecek büyük bütçelere sahip yatırımcılar için. Bizim için ise doğru zaman yeni geldi. Çünkü biz, az bir yatırımla kendi işini yapmak, hayatını başkalarından emir almadan kazanmak isteyen kişileriz. Bizim gibilerin piyasaya giriş yapmak için piyasanın belli bir olgunluğa erişmesi gerekiyordu. Belirsizlik ortadan kalkmalıydı.

E-ticaret için neler yapıyorum?

Ben e-ticaret için pazaryerlerinde hesap açmak yerine, kendi bloğumu e-ticaret sitesine dönüştürmeye karar verdim. Yaklaşık 10 yıldır süren blog maceram boyunca, bloğum aylık 210.000 ziyaretçiyi görmüştür. Aslında o zamanlar askerlik ve diğer işler araya girmiş olmasaydı ve tabii ki yeterli bütçem bulunsaydı bu işe yani e-ticarete çoktan girmiş olurdum.

Şimdi, bloğumun altyapısının WordPress olması işimi bir nebze kolaylaştırıyor. WooCommerce eklentisini yükleyerek sitemi e-ticaret sitesine dönüştürebiliyorum. Bunlar hosting ve domain sayılmazsa yazılım olarak tamamen ücretsiz şeyler. Ayrıca bir tema satın aldım. Temaya bir miktar ücret ödemiş bulunmakla birlikte beklentilerimi tam olarak karşılamadığını da belirtmek isterim.

Hangi ürünle başlamalıyım?

Aklımı uzunca bir süre kurcalayan bir soru daha. Açıkçası internette bir şeyler satmak istediğimi biliyorum ama bunların ne olduğu konusunda henüz bir fikre sahip değilim.

Öncelikle:

  1. Geri iadesi en az ürünlerden olmalı. Benim için birinci şart bu.
  2. İkinci şart ise bekledikçe değeri düşmeyen ve modası geçmeyen bir ürün olmalı.
  3. Son olarak yani üçüncü unsur; kargo masrafı fazla olmaması için yükte hafif olmalı, değeri ise yüksek olmalı.

Pazarlama

Hangi ürünü satacağımıza henüz karar vermemiş olsak da belli belli sınırlar çizerek seçenekleri azalttık. Peki ürünümüzden müşterilerimizin nasıl haberi olacak?

İnternette yeni bir projeniz varsa bunu tanıtmak için yapılan ilk şey reklam vermektir. Peki bunun için yeterli bütçeniz yoksa o zaman ne yapılabilir? İşte Mesele burada… henüz çözebilmiş değilim.

Sonuç

E-ticaret mutlaka girilmesi gereken bir pazar. Ben bunun için kendime çizdiğim yolu, az çok yukarıda anlattım. Aslında e-ticaret için farklı bir projem daha var ama o bundan sonra.