Fatih Erbakan (biyografi)

Muhammed Ali Fatih Erbakan (d. 1 Ocak 1979, Ankara) Türk siyasetçi, mühendis ve Yeniden Refah Partisi (Yeniden Refah) Genel Başkanı. Türkiye Cumhuriyeti'nin 54'üncü Hükûmetinin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın oğludur.

Fatih Erbakan (biyografi)
Fatih Erbakan - 2023 tarihinde arşivlendi

Muhammed Ali Fatih Erbakan (d. 1 Ocak 1979, Ankara) Türk siyasetçi, mühendis ve Yeniden Refah Partisi (Yeniden Refah) Genel Başkanı. Aynı zamanda Necmettin Erbakan Vakfı'nın da Başkanlığını yapmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin 54'üncü Hükûmetinin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın oğludur.

Hayatı


Eğitimi

Fatih Erbakan, ortaokul öğrenimini Ankara Merkez İmam Hatip Ortaokulunda, Lise öğrenimini ise Ankara Ayrancı Lisesinde tamamlamıştır. Daha sonra Başkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nü bitirmiştir. Yüksek lisans için İngiltere'ye gitti fakat annesi Nermin Erbakan'ın vefatı dolayısıyla dönmek zorunda kaldı ve lisans öğrenimini aldığı Başkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Aynı üniversitede yönetim ve organizasyon dalında doktorasını tamamlayarak "doktor" unvanı almıştır.

Siyasi faaliyetleri

1999 senesinde Fazilet Partisi Çankaya Teşkilatı'nda seçim ve gençlik çalışmalarına iştirak etti. Lisans eğitimini gördüğü Başkent Üniversitesi'nde MGV üniversite temsilciliği yaptı. Saadet Partisi kurulduktan sonra Genel Merkez Gençlik Kolları Yönetim Kurulu'nda bulundu. Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Başdanışmanı olarak Saadet Partisi'nde görevini 2014 yılında yapılan 5. Olağan Kongreye kadar sürdürdü. Kongrede aday olan Erbakan'ın yerine yeniden Mustafa Kamalak seçildi.

Erbakan, Andy-Ar adlı araştırma şirketinin 2011 yılında yayınladığı geleceğin potansiyel liderleri listesinde ilk ona girdi. 14 Haziran 2013 tarihinde kurulan Necmettin Erbakan Vakfı'nın ilk genel başkanı seçildi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanlığı (2018-günümüz)

23 Kasım 2018 yılında Yeniden Refah Partisi'ni (Yeniden Refah) kurdu ve Genel Başkanı seçildi. Yeniden Refah Partisi, Türkiye'de 81 il, 800 ilçede teşkilatlanmış ve çalışmaları devam etmektedir. 17 Kasım 2019 tarihinde Yeniden Refah Genel Başkanı olarak, 45.000 kişilik katılımla Türk siyasi tarihindeki en geniş katılımlı büyük kongrelerden birini düzenlemiştir. Ayrıca ilk mitingi 9 Şubat 2020 tarihinde Sakarya Demokrasi Meydanı'ndaki alanda Kudüs Mitingi olarak gerçekleştirmiştir. 6 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilen Yeniden Refah Partisi 2. Olağan Büyük Kongresinde 1225 delegenin oyuyla yeniden Genel Başkan seçilmiştir. Kongre, Emniyet verilerine göre 65.000; gayriresmi verilere göre de 80.000 kişi ile gerçekleştirilmiştir. 2023 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi için önce aday olmuş, adaylığı imza toplama aşamasındayken Cumhur İttifakı'na katılma kararı alarak adaylıktan çekilmiştir.

Özel hayatı

İyi derecede İngilizce bilen Erbakan, evli ve iki çocuk babasıdır.

Read more

Patojen

Patojen

Patojen, insanlarda, hayvanlarda veya bitkilerde hastalığa neden olan herhangi bir mikroorganizma veya maddedir. Patojenler, vücudun doğal savunma mekanizmalarını aşarak enfeksiyona ve hastalığa yol açabilirler. Bu mikroorganizmalar genellikle bakteriler, virüsler, mantarlar, parazitler ve prionlar olarak sınıflandırılır. Patojen Türleri 1. Bakteriler Bakteriler, tek hücreli prokaryotik mikroorganizmalardır. Çeşitli şekillerde ve boyutlarda olabilirler. Bazı

By Ömer Moğultay
Altına Dayalı Token: Artıları ve Eksileri

Altına Dayalı Token: Artıları ve Eksileri

Kripto para dünyasında yeni bir trend olarak ortaya çıkan altına dayalı tokenlar, fiziksel altının dijital versiyonunu temsil eder. Bu tokenlar, bir varlık olarak altına dayalı olduklarından, yatırımcılara hem kripto para birimlerinin sağladığı avantajları hem de altının geleneksel güvenliğini sunar. Altına dayalı bir tokenın nasıl çalıştığını, potansiyel avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyelim.

By Ömer Moğultay