Kuveyt Türk – Altına Altın Katılma Hesabı

Kuveyt Türk – Altına Altın Katılma Hesabı
Photo by Mathieu Stern / Unsplash

Altın birikimlerim için kullandığım banka olan Kuveyt Türk üzerinden Altına Altın Katılma Hesabı açtırdım. Bu blog yazısı konu hakkındaki şahsi düşüncelerimi içerir.

Kuveyt Türk üzerinden Altına Altın Katılma Hesabı açalı iki ay oldu. Deneyimlerime göre pek kazançlı gözükmüyor. Evet birikimleriniz altın olarak saklandığı için enflasyondan korunmuş oluyor ama getirisi oldukça az. 1 gram altının 910 TL civarı olduğu düşünülürse, 100 gram yaklaşık 91.000 TL yapacaktır. Altına altın katılma hesabında bunun getirisi yalnızca 0.01 gram altın oluyor bir ayda. TL olarak hesaplarsanız getirisinin çok düşük olduğunu görürsünüz. (9 TL) Eğer faiz veren bir bankaya 100.000 TL ile vadeli hesap açacak olursanız. Bunun getirisi yaklaşık 1.207,00 TL oluyor muazzam bir fark. 9 TL nerede, bin küsür TL nerede?

SermayeGetiriTL cinsinden
100 gr altın0.019 TL
100.000 TL1.207,001.207,00

Sanırım enflasyondan korunma için altın tercih edenlere alternatif kazanç yöntemi olarak gözüken Altına Altın Katılım Hesabı pek kazançlı gözükmüyor. En azından şimdilik.

Arkadaşlar ben hesabı böyle yaptım ama açıkçası gecenin bir yarısı kafam pek karışık. Hesaplamaları inceler ve dönüş yaparsanız sevinirim. Yanlışlık olmaması adına…

Subscribe to VsBack-i

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe