Müslümanlar, Atatürk'ü neden sevmez?

Müslümanlar, Atatürk'ü neden sevmez?
Atatürk heykeli

Soru: Mustafa Kemal Atatürk'ün devlet adamı olarak başarısı tartışılmaz ama ülkemizde laik kesim dışında bulunanlar tarafından pek sevilmez, peki bunun sebebi nedir?

Cevap: Müslümanlar tarafından Atatürk'ün sevilmeyişi aslında Osmanlı Devleti'nin yıkılışına dayanır. Hilafet makamının kaldırılması ile müslümanların birlik olmasının önüne geçilmiştir. Zamanında iyi olarak görülen ya da bu şekilde halka empoze edilen adımlar zaman geçtikçe görülmüştür ki hep hatadan ibarettir. Belki de bizim hata olarak gördüğümüz bu işler hep kasıtlı olarak yapılmıştır. Zamanla dine değer veren devlet adamları önemli görevlerden alınmış ve saf dışı bırakılmıştır. Atatürk'ün etrafında hep onunla aynı görüşleri paylaşan batı hayranı bir kesim oluşmuştur. Atatürk ilk başından beri mi böyledir yahut dine karşı duruşu sonradan mı değişmiştir bu bizim tarafımızdan şuan bilinmemekte. (Merhum Kadir Mısıroğluna göre Atatürk hep böyle idi.)

Şurası açık bir gerçek ki insan kendisine benzeyen kişileri sever. Atatürk namaz kılmayan, alkol tüketen bir kişidir. Bu durumuyla geneli müslümanlardan oluşan ve onların fedakarlıkları ile kurulmuş bir devletin başında bulunmayı hak etmez. Müslümanlar, devletlerinin başında dine sadık kişiler görmek ister. Laik kesim tarafından aslında Atatürk pek umursanmaz. Atatürk bir simge olarak müslüman kesime dayatılır yalnızca. Böylece dinden uzaklaşmaları amaçlanır.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay