Patrick Bateman (Amerikan Sapığı)

Patrick Bateman (Amerikan Sapığı)
Patrick Bateman

Patrick Bateman, romancı Bret Easton Ellis tarafından yaratılmış bir karakterdir. Ellis'in 1991 romanı Amerikan Sapığı'nın anti-kahraman kahramanı ve anlatıcısıdır ve 2000 film uyarlamasında Christian Bale tarafından canlandırılmıştır.

Patrick, bir seri katil olarak gizli bir hayat süren zengin ve materyalist bir yuppie ve Wall Street yatırım bankacısıdır. Bateman ayrıca diğer Ellis romanlarında ve onların film ve tiyatro uyarlamalarında da ufak roller almıştır.

Amerikan Sapığı replikleri
Amerikan Sapığı (İngilizce özgün adı: American Psycho) 2000 yılında, Chris Hanley ve Christian Halsey Solomon tarafından kaleme alınmış, Mary Harron tarafından yönetilmiş bir suç- korku-gerilim filmidir. Amerikan Sapığı filminin başrol karakteri (Patrick Bateman), Christian Bale tarafından canlandı…

Hayatı

Bateman, American Sapığı'nın başlangıcında, 26 yaşında ve Wall Street'teki kurgusal yatırım şirketi Pierce & Pierce'de birleşme ve satın almalar konusunda bir uzmandır ve 55 West 81st Street, Upper West Side, American Gardens Building'in 11. katında (oyuncu Tom Cruise'un komşusu olarak) yaşamaktadır. Ancak gizli hayatında Bateman; meslektaşları, evsizler ve seks işçileri de dahil olmak üzere çeşitli insanları öldüren bir seri katildir. Tecavüz, işkence, nekrofili ve yamyamlık dahil olmak üzere işledikleri suçlar, romanda anlatılmaktadır.

Bateman zengin bir aileden gelmektedir. Ailesinin Long Island'da bir evi ve Newport'ta bir yazlığı vardır. Anne babası bir süre önce boşanmış, annesi hastalanmış ve sanatoryumda yaşamaktadır. İlk olarak Ellis'in önceki romanı Çekim Kuralları'nda görünen babası, Connecticut'ta bir mülkte büyümüş ve şimdi Manhattan'daki Carlyle Hotel'de bir daireye sahiptir. Romanda kendisinden sadece geçmiş zaman kipinde bahsedildiği için öldüğü varsayılır. (Ancak Mary Harron'un 2000 uyarlamasında, Bateman'ın babasının, Patrick Bateman'ın çalıştığı şirketin "hemen hemen sahibi" olduğundan bahsedilir ve Bateman'ın babasının hala hayatta olduğu ima edilir.) Bateman'ın küçük kardeşi ise Sean, Camden Koleji'ne devam ediyordur (ve Ellis'in Patrick Bateman'ın ilk kez tanıtıldığı önceki romanı Çekim Kuralları'nın kahramanıdır). Bateman, hazırlık okulu için Phillips Exeter Academy'ye katılmış, Harvard Üniversitesi ve Harvard Business School'dan mezun olup New York'a taşınmıştır.

Patrick, romanın sonunda, Paul Allen adlı bir meslektaşını öldürmekten tutuklanmak üzere olduğuna inanarak avukatının telesekreterine suçlarını itiraf eden bir mesaj bırakır. Ancak bir partide avukatıyla karşılaştığında, adam onu başka biriyle karıştırıp Allen ile birkaç gün önce karşılaştığı için mesajın bir şaka olması gerektiğini söyler. Bateman bununla birlikte; istediği cezanın ve kötü şöhretin sonsuza kadar ulaşamayacağı bir yerde olacağını, anlamsız bir varoluşun içine hapsolduğunu ve "bunun bir çıkış olmadığını" anlar.

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay