Tiktok: Sık sorulan sorular

Tiktok: Sık sorulan sorular
Photo by Eyestetix Studio / Unsplash

Tiktok, kısa video paylaşım formatı ile kısa sürede popülerlik kazanan platformlar arasında yer alıyor. Biz ise sizin için bu blog yazısında en çok sorulan sorulara yanıtlar aradık.

Sık sorulan sorular:

Tiktok kimin?: Tiktok, Çin menşeli bir şirket olan ByteDance'nindir. Bu şirket ise 2012 yılında Zhang Yiming tarafından kurulmuştur.

Tiktok'ta hangi videolar çok izlenir?: Bu da soru mu? Elbette kızların çektiği kalça sallama videoları çok izleniyor. Şaka bir yana Tiktok dışında da bir hayatınız varsa o zaman sizin işiniz diğer sosyal mecralarda olduğu gibi içerik üretme ve takipçi kazanma yönünden daha kolay. Dikkat ettiyseniz sosyal mecralarda çok takipçisi olan ve çok izlenen kişiler gerçek hayatta da zaten ünlü ya da girişken olanlar oluyor.

Örnek vermek gerekirse şu videolar çok izlenmiş:

  • Bella Poarch (bellapoarch) (Beğenme: 50.7) : Dudak senkronize videosu
  • Franek Bielak (fredziownik_art) (Beğenme: 36.3) : En iyi çizimlerimden bir tanesi
  • Billie Eilish (billieeilish) (Beğenme: 34.7) : "Time Warp Scan" filtresi

Tiktok keşfete nasıl düşülür?: Tiktok takipçilerinizin en aktif olduğu saatlerde video yayınlamanız keşfete çıkmanız için çok önemlidir. Bu saatlerin iyi tespit edilmesi ve değerlendirilmesi gerekir. Genel olarak bakıldığı zaman iş hayatının bittiği ve akşam yemeklerinin yendiği zaman dilimleri Tiktok Keşfet için çok önemli bir saattir.

Saat kaçta video atılmalı?: Keşfete düşmek için Tiktok'a saat kaçta video atılması gerektiği de merak edilen konulardan birisi. TikTok'ta önerilen video paylaşma zaman aralığı çoğu zaman saat 20.00 civarıdır. Çünkü uygulamanın en çok kullanıldığı saatler 20.00-21.00 saat aralığındadır.  Günün belirli zamanlarında TikTok keşfet saatleri farklılık gösterebilir. Örneğin; sabah vakitleri için TikTok keşfet saatleri 09.00-10.00 aralığıdır. Bu saat aralıkları belirlenirken yaz ve kış saat farklılıkları dikkate alınmalıdır.

Tiktok tanıt işe yarıyor mu?: Arkdaşlar ben yaklaşık 250 Türk lirası ile bu işin denemesini yaptım. Şahsi olarak pek memnun kalmadım. Çünkü tanıt derken takipçi kazanmak istediğimi belirtmiştim fakat isimden mi kaynaklandı bilemiyorum, gelen takipçilerin çoğu Arap oldu. İşin ilginç tarafı bunların konum bilgisi Türkiye olarak gözüküyor. Şunu itiraf etmem gerek ki ilk defa bir platformda reklam verdim. Tiktok böyle giderse reklam pastasından daha çok pay alacak gibi görünüyor. Yukarıda belirttiğim bütçe ile kazandığım takipçi 500 civarı oldu.

Tiktok içerik fikirleri:

  • Ben, ilk Tiktok hesabımda haber paylaşıyordum. Etkileşim oldukça yüksekti. Hiç takipçim olmamasına rağmen her video paylaşımım yaklaşık 8k görüntülenme alıyordu.
  • Ve bir de eğer blogları takip ederseniz ilgi çekici içerikler bulabilirsiniz. Youtube üzerinde yayınlanan videolara baktığımız da bunların zamanında en çok okunan blog yazılarının video haline getirilmiş şekli olduğu görülüyor.
  • Günlük hayatta bir hobi edinebilir ya da işiniz ile ilgili paylaşımlar yapabilirsiniz. Bir keresinde doktora gittiğimde bana işimle ilgili soru sormuş ve cevabıma oldukça şaşırmıştı. İnsanlar başkalarının işlerinin garip yönlerini ilgi çekici buluyor gibi.
  • Daha sonra devam edelim...

Read more

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme)

Yahudi hukukunda (Halakha), recm cezası (taşlanarak öldürme), belirli ağır suçlar için öngörülmüş olan eski bir cezalandırma yöntemidir. Ancak, bu cezanın uygulanması oldukça karmaşık kurallara ve şartlara bağlıdır ve tarihsel olarak nadiren uygulanmıştır. İşte recm cezası hakkında bazı önemli bilgiler: Temel Prensipler ve Kurallar 1. Cezanın Dayandığı Temel Kaynaklar: Recm cezası,

By Ömer Moğultay