WordPress canımı sıkınca bende Ghost altyapısına geçiş yaptım. Elbette sadeliği beni kendine çeken en önemli özelliği.

Ghost blog'un yeni kullanıcılar tarafından pek bilinmeyen bir sıkıntısı var. O da üçüncü parti uygulamalara bağımlı olması. Bu uygulamalar ise nedense hep ücretli. Mesela yeni yazılar için e-posta aboneliği WordPress üzerinde ücretsiz olarak sunuluyor. Belli bir miktar ödeme yapıyor ve sonrasında karşınıza süprizler çıkmıyor.

WordPress.com üzerinden e-ticaret planı satın aldığımda 200GB alan verdiler. Bunu bir de artısı var. VideoPress'te 1TB alan da sizi bekliyor. Ghost blog için olan hostingler ise nedense daha pahalı. Halbuki Ghost, Node.js üzerinde çalışır ve onun kaynak ihtiyacı daha azdır. Bu sebeple daha ucuz olması gerekmez mi?

Başka bir konu ise abonelik için kullanılan ödeme yöntemi Stripe. Bu ödeme yöntemi Türkiye'ye hizmet vermiyor. Bunun için yurtdışında şirket kurmanız gerekiyor. Dolayısıyla onun içinde harcama yapacaksınız. Zaten blog yazarı diye birşey kalmadı. İnsanlar ya Facebook'ta ya da İnstagram, Tiktok gibi mecralarda içerik üretmeye başladılar. Çünkü onlar daha akıllıca ve kapsamlı çalışıyorlar. İçerik üretmek bu mecralarda daha kolay, paraya dönüştürmekte öyle.